петък, 25 април 2008 г.

Икономистът от Industry Watch Георги Стоев:Болниците трябва да се приватизират

Г-н Стоев, бяха изнесени данни, че богатството, с което разполагаме през първите три месеца на годината е 165 млрд. лв. Според вас на какво се дължи това?

Главната предпоставка за това е нарастването на цените на недвижимите имоти, което се отразява върху активите, които притежават домакинствата. На второ място е ръстът на доходите, като през миналата година официалната статистика отчете 23% номинално покачване на заплатите в България. В сивата икономика, която не се обхваща, увеличението може и да е повече. На трето място са трансферите на доходи от чужбина.

Българите държат парите си предимно в кеш или депозит. Малко са тези, които участват на Българската фондова борса. Смятате ли, че в бъдеще има възможност да се развива търговията с акции у нас?


Има много голяма възможност в този сектор. Хората, които търгуват на БФБ са все още малко. Техният брой обаче расте доста динамично. Няма причина България да се развива по-различно от останалите страни в Европа. Мисля, че този сегмент ще се развива доста динамично, включително и взаимните фондове.

Смятате ли, че депозитите у нас са достигнали своя максимум и ще започнат да намаляват?

Напротив. Мисля, че депозитите ще растат с темповете на доходите. Не виждам причина те да намаляват. В крайна сметка хората винаги ще имат нужда от ликвидност – пари, които не са вложени в недвижими имоти и в акции, което се продава трудно.

Може ли да направите съпоставка между родното богатство и това на останалите страни-членки на ЕС?

В България все още богатството измерено, като процент от Брутния вътрешен продукт е в пъти по-малко отколкото в развития свят, включително и в ЕС. Не ми се иска да говоря с термини като богати и бедни. В крайна сметка 100 лв. в София купуват повече неща отколкото например в Лондон или Мюнхен. Това, което е по-важното, че богатството ще расте по-бързо от икономиката.

Коя е най-сериозната заплаха пред богатството на хората у нас?

Влияят доста фактори, но най-вече политическата стабилност, включително и монетарната. Изискват се реформи във важни сектори, като образованието и здравеопазването, където са заети твърде много българи.

Накъде трябва да бъдат насочени промените в образованието и здравеопазването?


Необходими са пазарни реформи. Нужно е съобразяване на доходите на тези, които са заети в тези сектори с количеството и качеството на техния труд. Хубаво е да се мисли за приватизация на болниците и демонополизация на здравната каса. Това са важни неща, защото все още голям процент от българите са заети в държавния сектор, които са монополизирани от синдикатите и правителствените решения. Поради тази причина там доходите растат трудно чрез политически решения.

Смятате ли, че има опасност при една приватизация на болниците голяма част от хората с ниски доходи да не могат да получат адекватна медицинска помощ?


Сега, когато болниците са държавни получават ли адекватна медицинска помощ? Въпросът е дали сегашният модел устройва хората – бедните и богатите. Ясно е, че богатите не ги устройва и те ходят в частни болници. Въпросът е дали бедните са щастливи от услугата, която получават.

Докъде може да се развива имотния пазар у нас с оглед на това, че има очаквания за спад на цените на апартаментите по Черноморието?

Не мисля, че ще има спад на цените на жилищата. По-скоро е възможен спад на някои имоти в курортите и на така наречения “втори дом”. Няма обаче да има спад в цените на имотите в основните градове.

Няма коментари: