вторник, 1 април 2008 г.

Красен Йотов, макроикономист от "Industry Watch":

Като цяло нашите прогнози бяха за успокояване на инфлацията, но те бяха предварителни и в тях не отчитахме такива краткосрочни фактори като например лошата реколта, която беше обявена. Но така или иначе фундаменталните фактори сочат, че инфлацията като цяло би трябвало да се успокоява. Друг е въпросът колко време ще продължи влиянието на тези краткосрочни фактори. Но очаквам тези рекорди нива от 8,4 процента да намалеят. По-скоро според мен нивото на обезценяване на лева ще се движи от 4 до 5,5 на сто на годишна база. Иначе ние изпозваме средното измерение на потребителските цени, защото то дава по-коректна представа, т.е., така се получава, че средната инфлация за юли е 5,8 процента.

- Г-н Йотов как ще коментирате факта, че в момента инфлацията е най-висока от седем години?

- Това от една страна е така, но от друга - можем да кажем, ако направим сравнителен анализ на данните, които имаме за индекса на потребителските цени, че отчитаме стойности, които са близки до минали години. Примерно през 2006 сме имали доближавания до тези стойности. Тогава инфлацията е била 7-8 процента на годишна база. През 2001 - 2003 инфлацията се движи в тесни граници, но като цяло в момента тя е висока. Относително погледнато, не е чак толкова обезпокоителен този факт. Още повече, че за това предупреждение имаше по рано. През юни инфлацията беше 5,6 на сто. Имахме сигнали за такова развитие на пазара. Въпреки че може да се говори за сензационно висока инфлация, тя не е чак толкова неочаквана.

- Можем ли да сравняваме сегашното положение със зимата на 1997?


- Не, тогава причините бяха доста по-различни, по-фундаментални. През 1997 имаше криза на цялата финансова система, докато сега финансовата система е стабилна и поне засега няма рискове за ликвидността.

- Какви са вашите прогнози за инфлацията до края на годината?

- Като цяло нашите прогнози бяха за успокояване на инфлацията, но те бяха предварителни и в тях не отчитахме такива краткосрочни фактори като например лошата реколта, която беше обявена. Но така или иначе фундаменталните фактори сочат, че инфлацията като цяло би трябвало да се успокоява. Друг е въпросът колко време ще продължи влиянието на тези краткосрочни фактори. Но очаквам тези рекорди нива от 8,4 процента да намалеят. По-скоро според мен нивото на обезценяване на лева ще се движи от 4 до 5,5 на сто на годишна база. Иначе ние изпозваме средното измерение на потребителските цени, защото то дава по-коректна представа, т.е., така се получава, че средната инфлация за юли е 5,8 процента.

- Какви според вас са причините за по-високите цени?

- Със сигурност не е само лошата реколта. 100 процента имат влияние и някакви спекулативни интереси заради желанието за реализиране на бърза печалба. А влизането ни в Европейския съюз по-скоро се отрази на очакванията на потребителите в началото на годината, когато се увеличиха цените. Влияние оказа и увеличението на акцизи, данъци, както и поскъпването на базисни хранителни продукти. Това според мен не е повлияно от влизането ни в ЕС, а ако има такова влияние, то е минимално.

- Какво е мнението ви за плоския данък?

- Ние отдавна отстояваме тази теза, че плоския данък ще спомогне не само за икономическото развитие. Плоският данък се явява комбинация от това да е в полза на държавата и в полза на хората. Целта на този данък е намаляване на сивия сектор и увеличаване на приходите в хазната. Що се отнася до хората, ние правим редовни проучвания на пазара на труда и те показват, че като цяло плоският данък ще повлия добре на стимулите на работниците. Така че като цяло би трябвало да има съществена полза и за населението.

- Каква е средната заплата за страната в момента и стига ли тя на хората, за да живеят нормално?

- Ние разглеждаме най-вече областните градове и затова има изкривяване на средната заплата, която ние получаваме. Но средната заплата за страната е доста по-висока от тази, която НСИ обявява. Например в София средната заплата е 800 лева. Тук изкривяване има и заради концентрирането на държавната администрация в столицата, защото тя така или иначе има доходи по-високи от средните.

- В крайна сметка очакванията са за по-ниска инфлация в края на годината?


- Стойностите в момента надминаха и нашите очаквания. Но това до голяма степен зависи и от неикономически фактори - климатични услувия, интересите на предлагащите и т.н.

Няма коментари: