Г-н Богданов, какво ще посъветвате хората, които са решили през тази година да си купят ново жилище?
Много важно е да се има предвид дали хората купуват жилище, за да живеят в него или като инвестиционен актив. Пазарът на имоти се променя много бързо и е много трудно да се прецени дадено жилище каква доходност ще носи. Има активи, които носят много по-висока доходност от тази в имоти. Ако приемем, че някои хора очакват спад на цените, то няма да се случи извън останалите икономически фактори. Това означава, че ако се стигне до криза на пазара на имоти, то и финансирането за покупката на жилище ще бъде силно затруднено. Банките няма да отпускат така лесно кредити при икономически проблеми. При такава ситуация може да се стигне до парадокса, че цените на имотите ще бъдат по-ниски, но достъпа до тяхната покупка ще бъде затруднен заради по-високите изисквания за отпускане на кредити от страна на банките.
Излезе информация, че имотите у нас ще поскъпнат през тази година с 15 на сто. Каква е вашата прогноза?
Аз мисля, че доста трудно се правят краткосрочни прогнози за този пазар от икономистите. Такъв ръст обаче изглежда обясним от гледна точка на прогнозата за продължаващ ръст на българската икономика и увеличаване на доходите на гражданите. В рамките обаче на една година може да има сериозни разминавания, както в посока надолу, така и в изпреварващ темп. През последните три месеца на 2007 г. обстановката на пазара на имоти изпревари нашите средносрочни очаквания. Тогава се стигна до средно увеличение на цените на сградите от 30 на сто и дори за София малко повече.
Добър вариант ли е покупката на жилище на зелено?
Сега доверието в строителните фирми е доста по-голямо спрямо това отпреди 7-8 години. Рискът от това да не се стигне до завършване на сградата в срок е доста по-малък. Все пак трябва да се има предвид, че има разлика от фирма до фирма и от инвеститор до инвеститор. Затова всеки един човек трябва да гледа строго индивидуално на компанията, която ще строи неговото жилище. Единственият по сериозен риск, обаче е при голяма криза на пазара част от инвеститорите на зелено да фалират и да не могат да завършат сградите.
По ваши наблюдения кой тип жилища се търсят най-често?
Ако ми позволите бих направил следния коментар – много хора казват, че “Фолксваген” е по-добра марка от “Ламборджини”, защото са продали повече от тях. В тази връзка ще кажа, че е очевидно, че най-голям сегмент се държи от малките жилища. Това обаче е съобразено с доходите на населението у нас. Високото търсене на малките жилища не означава, че в дългосрочен план това са най-добрите имоти относно съхранението на стойността. Това са и най-лесните за отдаване под наем жилища и държат най-висока средна цена за квадратен метър.
четвъртък, 3 април 2008 г.
Лъчезар Богданов от Industry watch:Внимателно избирайте фирмата, която ще строи вашето жилище
Етикети: интервюта
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар